בית חכם – עשה זאת בעצמך 2.0
לפני כמעט שנתיים כתבתי את הפוסט הראשון שלי שעסק בבית חכם להמונים, כזה שמתאים גם לדודה שלא ממש מבינה טכנולוגיה אבל יש לה סמארטפון ואפליקציות, כזה שמתאים לכל כיס ולא מצריך בניית בית חדש רק כדי להטמיע בו ממשק בית חכם. אני חושב שבשנתיים האלה התחדשו הרבה דברים, מוצרים חדשים יצאו לאוויר שהיו חסרים לי מאוד מהפוסט הראשון ומוצרים שהיו חדשים לפני שנתיים זכו לגרסאות חדשות ומתיחת פנים טכנולוגית ועיצובית, כך שזה בהחלט הזמן לכתוב את הפוסט השני.

הפוסט הראשון עסק בשני מוצרים/ סטארטאפים ישראלים שהיוו את הבסיס עליו הוספתי כל מיני מוצרים אחרים שאפשר להזמין הביתה. שני המוצרים הנ”ל, Sensibo למזגן חכם ו-Switcher לשליטה על דוד חשמלי, זכו לגרסאות חדשות ממש עם כתיבת שורות אלו והן יסוקרו בפוסט הזה, יחד עם ערכת הבית החכם של בזק ומפסק חשמלי חכם לתריס גלילה. נורות חכמות כבר סיקרתי בעבר בכמה פוסטים שונים ואני לא רואה סיבה להתעכב עליהן שוב אם אין התפתחות משמעותית בטכנולוגיה שלהן.

Sensibo – מזגן חכם

בפוסט הקודם שלי כתבתי כמה המוצר הזה, שרכשתי במסגרת קמפיין מימון המונים במחיר מגוחך, הוא מציל חיים. אני דבק בעמדתי וטוען שלא רק שזה מוצר מציל חיים אלא מוצר חובה בכל בית. נכון, יש היום כל מיני “מזגנים חכמים” שעליהם בטח משלמים כמה מאות שקלים יותר כדי שיהיו חכמים ויש להם אחלה פרסומות בטלוויזיה. היתרון של Sensibo לעומתם הוא היכולת של המוצר להתממשק עם כמעט כל מזגן המוכר לאדם, גם ישנים מאוד וגם חדשים ע”י קליטת התדר האינפרא אדום של השלט הביתי שלכם והעתקתו לתוך המכשיר שמשדר אותות למזגן כל פעם שתלחצו על כפתור באפליקציית הסמארטפון שלכם. לאנשים כמוני, השוכרים דירה, אין אופציה לרכוש מזגן חכם ולהעביר אותו מדירה לדירה, זה לא ריאלי, ולכן הפתרון של  Sensibo עבר איתי כבר שתי דירות ושני מזגנים בהצלחה רבה. לצורך כתיבת הפוסט הזה קיבלתי את הדור החדש של המוצר, Sensibo Sky שמו, ובניגוד לדור הקודם, שהורכב משני מכשירים נפרדים: אחד המתחבר לראוטר הביתי והשני מוצמד קרוב לעינית של המזגן ועובד על סוללות, הפעם מדובר על קופסא שחורה קטנה, ללא סוללות שיכולה להיות בכל מקום בבית בו תקלוט אותה העינית של המזגן, כמו השלט. החיסרון היחיד שיש לדור החדש הוא העובדה שהוא דורש חיבור קבוע לחשמל ואין אפשרות לסוללות. בהתחשב בעובדה שהוא חייב להיות בטווח הקליטה של העינית של המזגן זה מאוד מגביל ואי אפשר מצד אחד להחביא אותו בארון ומצד שני להצמיד לעינית של המזגן קרוב לתקרה, כי שם אין חשמל (לפחות אצלי).

Sensibo Sky

אבל לא אתן לפרטים טכניים קטנים להפיל את רוחי. הדור החדש של Sensibo מספק את הסחורה ויותר מזה. ההתקנה הפכה אפילו קלה יותר ובכמה צעדים פשוטים אפילו הדודה מחדרה תוכל להתקין לבד בבית. האפליקציה שודרגה גם היא ועכשיו תוכלו גם לשלוט על תריסי המזגן ופעולתם לצד פעולות מוכרות כמו טיימר, שליטה על המעלות, עוצמת המאוורר וכמובן לראות מה המצב בבית, לחות וטמפרטורה, גם אם אתם בחוץ. טרם ניסיתי את האופציה הזו, כי הבית שלי לא חכם מספיק כדי שתהיה לו עוזרת וירטואלית, אבל תוכלו לשלוט על המזגן גם דרך אלקסה וגוגל הום, העוזרות הוירטואליות של אמזון וגוגל המופעלות ע”י קול. כמו בגרסה הקודמת גם בגרסה החדשה תוכלו לממשק את המזגן שלכם עם שירות IFTTT וכך להדליק את המזגן בכל פעם שאתם מתקרבים הביתה או לכבות אותו כשיצאתם.


כמה עולה התענוג? תשמחו לשמוע שהמחירים לגרסה החדשה של המוצר צנחו משמעותית. אם בזמן קמפיין מימון ההמונים המחיר למזמינים שנה וחצי מראש היה 80$, אחרי יציאת הדור הראשון המחיר היה 800 ש”ח לצרכן. הפעם המחיר עומד על 99$ בלבד ליחידה אחת של Sensibo Sky שמספיקה לשליטה על יחידת מזגן אחת. אם אתם רוצים לקנות מספר יחידות לשליטה על כמה מזגנים בבית, יש אפשרות לרכוש מספר יחידות במחיר מוזל ומשתלם עוד יותר. החבילה נשלחת בדואר שליחים מהיר מאוד וכוללת בתוכה סוגי שקעים שונים לכל שקעי החשמל הקיימים בעולם. האפליקציה מתאימה כמובן ל-iOS ואנדרואיד ואפשר לשתף את בני המשפחה במזגן שאתם שולטים עליו כדי שיהיו מלחמות על השלט בגרסה יותר מתוחכמת. ההתקנה כוללת חיבור היחידה לחשמל וזהו בערך. כמה קליקים בסמארטפון שלכם, לחיצה או שתיים על שלט המזגן ואתם באוויר. חוויה.

לרכישת Sensibo

Switcher – דוד חכם

מוריד את הכובע בפני האנשים שמאחורי Switcher. הדור הראשון של המכשיר השולט על הדוד החשמלי היה פתרון יעיל מאוד, ששימש אותי באופן יום יומי. אם אתם בעלים גאה של דוד חשמלי בלבד, שלא יודע מתי יש או אין שמש, המוצר הזה הוא חובה בשבילכם. הדור החדש של המוצר עבר גם הוא מתיחת פנים חיצונית למרות שהוא נותר באותו גודל. בדור החדש, מה שלא היה בדור הקודם, תוכלו לראות נורה כתומה וגדולה בחלקו העליון של המכשיר, כך שגם מרחוק תדעו שהוא מחובר לחשמל. מצד אחד זה טוב, כי לפעמים החשמל נופל והדוד לא עובד בלי שתדעו בכלל, מצד שני זה יכול קצת לבלבל משתמשים חדשים שאולי חושבים שהדוד שלהם דולק, כי לוקח זמן להתרגל לאופי הפעולה של המוצר, אבל אל דאגה, החברים ב-Switcher פתרו את זה עם מדבקה מיוחדת. כמו בדור הקודם, גם בדור החדש של Switcher נורה כחולה קטנה תעדכן על חיבור של המכשיר לאינטרנט.

Switcher

האפליקציה של Switcher עברה שדרוג רציני ונוספו לה פיצ’רים חדשים שחסרונם הורגש בגרסה הראשונה של המוצר. בגרסה החדשה תוכלו לא רק לשתף את הדוד שלכם עם שאר בני המשפחה כדי שיקבלו שליטה אלא גם לראות בכל פעם מי הדליק את הדוד ושכח לכבות. אל דאגה, גם בגרסה הזו יש כיבוי אוטומטי של הדוד למקרה כזה, ואתם שולטים כמה ארוך הוא יהיה (בין שעה ל-24 שעות). אחד הפיצ’רים המצויינים שנוספו הוא היכולת לראות כמה חשמל הדוד שלכם צורך ומה הערך שלו בשקלים, יותר מזה, תוכלו לעשות סיכום של חודש או יותר ולראות כמה צרכתם באותו חודש וכמה זה השפיע על חשבון החשמל שלכם. ולא רק זה, אם הדוד שלכם התמלא במים חמים ולא צריך לעבוד יותר, תקבלו חיווי של צריכת אפס, כך תדעו מתי הדוד מלא במים חמים. אני תמיד חשבתי שדוד הוא צרכן עיקרי, אבל מסתבר שאני משלם סביב 20 ש”ח בחודש על הדוד, בעוד שחשבון החשמל הממוצע שלי הוא סביב 800 ש”ח לחודשיים. בנוסף לכל הטוב הזה, תוכלו לקבוע מספר לו”זים שונים לדוד, אם יש לכם צורך ביותר מאחד וגם בגרסה זו לא תהיו תלויים בחיבור לאינטרנט כדי שיהיו לכם מים חמים בבית. במקרה של נפילת הרשת המכשיר ממשיך לעבוד לפי הלו”ז שנקבע לו ותמיד תוכלו לשלוט עליו ידנית. הפיצ’ר שהיה הכי חסר לי מכולם בדור הראשון הוא היכולת לקבל התראה בזמן אמת מתי הדוד נדלק ונכבה. בדור החדש תוכלו לקבל התראות (נוטיפיקציות) דחיפה על פעילות הדוד מהאפליקציה, אפילו אם הופעל ידנית. ואם כבר בלו”ז עסקינן, לפיצ’ר הזה הוכנסה יכולת חדשה של קביעת לו”ז חד פעמי, כך שתוכלו לקבוע הדלקה למחר בבוקר אבל היא לא תחזור על עצמה כל יום בשנה הקרובה כי שכחתם לכבות אותה. שימושי מאוד.

מתיחת הפנים החיצונית של המכשיר העבירה את כל השליטה לחלקו התחתון של המכשיר. במקום כפתור נחבא בדור הראשון, קיבלנו כפתור לחיץ בדור השני. כמו בדור הראשון, גם כאן תצטרכו להתקין את הדוד באמצעות חשמלאי מוסמך כי יש צורך להתעסק עם חוטי חשמל חשופים. מעבר לזה ההתקנה שלו די פשוטה וכוללת הורדת אפליקציה, חיבור לרשת הביתית והפעלה ראשונית, כל ההסבר מתוך האפליקציה או מספר הוראות בעברית שתקבלו עם המוצר.

כמה זה עולה? גם כאן נעשתה מתיחת פנים וממחיר של כ-400 ש”ח לדור הראשון הוא צנח ל-299 ש”ח + 35 ש”ח משלוח עם שליח עד הבית.

לרכישת Switcher

ערכת בית חכם של בזק

בשבועות שלפני כתיבת המאמר פניתי למספר חברות בבקשה לקבל חומרים חדשים שיהיו רלוונטיים להכניס. כשקיבלתי את הפנייה מבזק הייתי בטוח שהם הולכים לשלוח לי צוות של חשמלאים שיתקינו לי מערכת של בית חכם מאוד, אבל הובטח לי שמדובר על ערכת “עשה זאת בעצמך” ואכן, כמה ימים אח”כ הגיע שליח, מסר שקית ניילון מלאה בקופסאות קטנות וגדולות שיחד מרכיבות את ערכת הבית החכם של בזק וכל אחד יכול להחליט להתקין מה שמתאים לו סביב היחידה המרכזית ששולטת על כולם ואותה חייבים לחבר. הערכה של בזק מורכבת מאותה יחידה מרכזית, שהיא בעצם מצלמת 180 מעלות הצופה על הנעשה בבית גם באור וגם בחושך והיא מתממשקת לאפליקציה של הבית החכם כדי שתוכלו להתחבר אליה מכל מקום שתרצו, לראות מה קורה ואפילו לשמוע את ההתרחשות או לדבר מרחוק דרך המצלמה עם הילדים ולהגיד להם להפסיק לקשקש על הספה (סיפור אמיתי). ליחידה המרכזית תוכלו להוסיף יחידות משנה שיעשו את הבית שלכם באמת חכם, בתוספת תשלום כמובן. היחידות הללו כוללות גלאי דלת/ חלון, גלאי מזגן חכם, שקע חשמלי חכם, נורה חכמה והבטחה לדוד חכם בקרוב. על נורה ושקע חשמלי חכם כבר כתבתי בעבר ואין צורך להכביר במילים, יש יתרונות וחסרונות אך העובדה שהם באים בתוך חבילה אחת הנשלטת באפליקציה אחת היא יתרון גדול והרבה פחות מסורבל ממה שקיים היום בשוק. גלאי הדלת/ חלון ייתן חיווי בכל פתיחה או סגירה וגם יעזור לכם בהפעלת הפיצ’ר של האזעקה הקיים בערכה, כך שהיא תנוטרל או תחומש ע”פ המיקום שלכם ולפי השליטה שלכם, אם אמורים להיות אנשים בבית או שברגע זה מרוקנים אתכם וכדאי שתפעילו את המצלמה לראות מה קורה. שחלק מהפיצ’רים הרבים שיש ל-Sensibo קיימים גם בערכה של בזק, כמו שליטה מרחוק, תזמון הפעלה וכיבוי וקבלת חיווי על המצב בבית, בהחלט מספיק למי שלא צריך את כל הפיצ’רים הכי מתוחכמים.

הבית החכם של בזק

ההתקנה של הערכה הייתה קלה יחסית וגם כשנתקעתי, במשהו שלא הבנתי ביום שישי אחר הצהריים, שכבר אין עם מי לדבר בתמיכה, האתר של בזק סידר אותי עם מדריכי תפעול שלב אחר שלב כך שהבנתי איפה טעיתי, כי לא תמיד יש לי סבלנות לעשות הכל לפי הספר. האפליקציה של בזק עושה עבודה טובה, אפשר לשלוט על זווית הצפיה במצלמה, להוסיף יחידות משנה נשלטות נוספות לאלו שכבר קיימות ולקבל מעין דו”ח מצב על הבית- טמפרטורה בבית לעומת הטמפרטורה בחוץ, לוח התראות שונות שהמערכת קיבלה מהיחידות השונות וכמובן חימוש ונטרול האזעקה.

יחידת המצלמה המרכזית של ערכת הבית החכם של בזק

כמה תעלה הערכה? הערכה הבסיסית של המצלמה בלבד תעלה לכם 29.90 ש”ח לחודש ומחירן של יחידות המשנה מתווסף למחיר ההתחלתי הזה. על כל יחידה תשלמו מחיר שונה בהתאם למורכבות שלה. כך למשל יחידת גלאי החלון/ דלת תעלה לכם 5.90 ש”ח בחודש, אותו מחיר תשלמו על נורה חכמה ושקע חכם. יחידת המשנה היקרה יותר היא היא יחידת המזגן החכם שמחירה עומד על 9.90 ש”ח לחודש. אם אתם גרים בדירת קרקע וחרדים לשלמותה בכל שניה שאתם לא בבית, מאוד ממליץ על הערכה הזו המרכזת גלאים, מצלמה ואזעקה תחת קורת גג אחת בפשטות מירבית. המערכת מאפשרת להגדיר מעגל חברים, לדוגמא אם אתם במקום בלי קליטה (או בחו”ל), תוכלו להגדיר שהשכן יקבל את ההתראה על הפעלת האזעקה בהודעה ואז השכנים יכולים לדעת מה קורה בבית. שימו לב שאם המצלמה בסלון ואתם מעסיקים מטפלת או בייביסיטר לילדים, עליכם לעדכן שקיימת מצלמה כזו, אחרת זו פגיעה בפרטיות.

לרכישת ערכת הבית החכם של בזק

תריס חכם של אלקטרוזן

אחד הפתרונות החכמים להקל על עומס החום בבית הוא ללא ספק סגירת חלונות מרפסת גדולים, הנפוצים מאוד בבתים עם מרפסת או גינה ודרכם נכנס אור שמש רב המחמם את הסלון או את החדר אליו החלון מחבר. אז נכון שלפעמים אנחנו רוצים שהבית יתאוורר, או אפילו לעבור דרך החלון החוצה, אבל הפתרון של אלקטרוזן, מתג חכם לתריסי גלילה ממונעים בשם Wifi ER, הוא פתרון מצוין עבור אלו שרוצים לסגור את כניסת האור כשהם לא בבית או פשוט לסגור את כניסת האויר החם הביתה ע”י סגירת התריס למקרה שהדליקו את המזגן מרחוק אבל השאירו חלון פתוח. המחיר לא בשמים, 350 ש”ח למפסק בעל מראה יוקרתי עם כיסוי זכוכית. שימו לב שכדי להתקין אותו תצטרכו חשמלאי מוסמך. המוצר הוא חלק מסדרת מפסקים חכמים שיודעים לשלוט בנוסף גם על הדוד החשמלי והתאורה בבית והם מופעלים ע”י חיבור המפסק החכם לרשת האינטרנט האלחוטית בבית בשילוב אפליקציה ייעודית.

לרכישת המפסק החכם של אלקטרוזן

המפסק החכם של אלקטרוזן

1

3 Comments
 • שי גמליאל
  יוני 29, 2017

  יש לנו את הסוויצ׳ר החדש שינה לנו את החיים ! 😁😁😁

 • שמואל
  יולי 18, 2017

  לגבי סויטשר כל מילה בסלע.
  מוצר חדשני יעיל ונוח מאוד לתפעול.
  עובד טוב עם בזק ופחות טוב עם הוט.

  הערה אחת לגבי המוצר למזגן ולתריס:
  ניתן להזמין מחול בפחות מחצי מחיר !!!

 • חי
  נובמבר 3, 2017

  ממתינים למערכת שליטה על מזגן כמו שקיים למזגנים תדיראן למזגנים אלקטרה
  כל הפתרונות ird לא שבים
  לא מקבלים סטוס אמיתי מרחוק

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *