בית חכם- עשה זאת בעצמך

מאת יום ראשון, אוגוסט 23, 2015 , , , , Permalink 5
מוזמנים לקרוא את הגרסה המחודשת עם המוצרים החדשים של הפוסט הזה- כאן.

לאחרונה, עם התרחבות המשפחה, נאלצנו להרחיב גם את כמות החדרים בבית ולעבור דירה. לא אלאה אתכם בתלאות החיפוש ובחתימת החוזה, אבל אסכם בכך שמצאנו דירה מצוינת במחיר נמוך משמעותית מערכה בשוק. למה כל זה רלוונטי לבלוג הזה? בעיקר כי מעבר דירה הוא הזדמנות לחדש ולהכניס קצת טכנולוגיה הביתה.

אחד הפוסטים הראשונים שכתבתי היו על מוצר חדשני בתחום המזגנים, SENSIBO שמו (פיתוח ישראלי), שעלה לאוויר לפני כמעט שנתיים כפרוייקט מימון המונים שאפתני במיוחד, ושבה את ליבי בסרטון מצחיק ומכירתי במיוחד, כך שרכשתי את המוצר מיד בסיומו (ראו מטה). לפני כמה חודשים הגיעה החבילה למשרד (הפסקתי לשלוח הביתה, פחות ריבים), כמעט שכחתי מקיומו של המוצר ומהעובדה ששילמתי 80$ על מוצר שכלל לא ידעתי אם ואיך עובד והאם יתאים למזגן המיושן בדירה השכורה הקודמת. מעבר הדירה היה הזדמנות מצוינת לחבר את המכשיר ולהחכים את המזגן. בדירה החדשה יש לנו מזגן מיני מרכזי מפוצל השולט על החדרים בנפרד, כך שבסלון ובחדר השינה הגדול יש יחידה אחת, ובכל אחד מהחדרים יש שלט שיכול להפעיל את המיזוג בחדר בהנחה שהזמגן הראשי עובד. סוג של שיטה לחסוך בחשמל ולהרבות בשלטים. אך ראו זה פלא, מהרגע שחיברתי את הסנסיבו, אין צורך יוצר בשלטים, מספיק סמארטפון. טיפה על איך זה עובד ומה צריך לדעת: מדובר על שני מכשירים המגיעים בקופסא מעוצבת ויפה נורא, שהתבאסתי לזרוק. החלק העגול והקטן מתיישב לו ליד העינית של המזגן עליו אתם רוצים לשלוט (בסלון, במקרה שלי), לא לפני שתסנכרנו אותו עם השלט של המזגן, ע”י קריאה של האות האינפרא אדום שיוצא מהשלט. את החלק השני, שנקרא HUB, מחברים עם כבל רשת לראוטר הביתי ומיקומו לא משפיע (אצלי הוא תחוב בארון) כלל על תפקוד היחידה. לאחר שה-HUB מתחבר לאינטרנט, סורקים ברקוד שיודע לחבר את האפליקציה של סנסיבו בסמארטפון ליחידה הראשית, כך שהאפליקציה תדע איזה מכשיר היא מפעילה.


אני יכול לומר לכם בכנות, שמרגע החיבור, השתנו חיי לבלי היכר. האפליקציה, מעבר ליכולות הרגילות של שליטה על טמפרטורה, עוצמת מאוורר, כיבוי והדלקה, מראה את הטמפרטורה בבית ומאפשרת לכם להדליק מראש את המזגן לפני הכניסה לבית, אין צורך להתחבר לרשת הביתית לשם כך, זה עובד מכל מקום. כמי שמבלה את סוף חודש אוגוסט המזוויע עם שני ילדים קטנים בבריכה לפחות 5 פעמים בשבוע, וחוזר הביתה לבית לוהט (28 מעלות בממוצע), הפתרון הזה הוא מציל חיים לא פחות. למה? דמיינו שהצלחתם למשוט את הילד מהמים אחרי 6 שעות ברצף שהוא משכלל את סגנון שחיית הכלב שלו, סביר להניח שהוא יתעלף לשינה עמוקה מיד עם סגירת הדלתות של הרכב (שגם לוהט אגב, אולי מישהו ימצא לזה פתרון?) ומתחיל להזיע כאילו הוא במדבר סהרה עד שיוצאים מהאוטו. אחרי שסחבנו אותו 10 דקות על הידיים, שנינו מזיעים כמו ירגוח לבקן בים. עכשיו דמיינו סיטואציה להיכנס לבית ממוזג, אחרי שדאגתם להדליק את המזגן שיצאתם מהבריכה, 24 מעלות, קריר ונעים, הילד ממשיך לישון בבטחה במיטה שלכם ואתם נאלצים להסתפק בספה. גן עדן. מנסיון, זה מדהים. להיכנס לבית רותח ולהמשיך להזיע בו עד שיתקרר, זה השטן, לא פחות. לא מדבר על חודש אוגוסט הנורא, שבלילה הטמפרטורות מגיעות לסף רתיחה ואתם מסתובבים מזיעים במיטה, אין יותר צורך לחפש את השלט, פשוט לוחצים על האפליקציה ומדליקים מזגן מהסמארטפון. זה לא סתם חכם, זה יודע גם לעבוד עם מזגנים ממש טיפשים, כל מה שצריך זה מזגן שמופעל משלט, לא כלכך משנה כמה ישן הוא.   חייב להתריע מראש, מכיוון שאשתי שונאת מזגנים ידועה, שאחרי שהתקנתי לה את האפליקציה היו חגיגות בבית והיא התלהבה מזה נורא, עד שקיבלה צינון באמצע אוגוסט ומאז אנחנו במלחמה- אני מדליק מהטלפון שלי והיא מכבה משלה. אז אולי כדאי קודם לבדוק עם מי התחתנתם ואז לקנות את המכשיר.   המכשיר עדיין זמין לרכישה מכאן, לצערכם הרב כבר לא תשלמו את המחיר של פרוייקט מימון ההמונים (חלק מהפרביליגיה של מימון המונים) אלא כפול, וניתן להוסיף גם פודים (השולטים על כל מזגן בנפרד) כדי להגביר את רמת השליטה על החדרים. ראוי לציין את רמת התמיכה של עומר והחברים בסנסיבו, שעונים מהר מאוד במיילים ופותרים תקלות חיבור או שליטה באפליקציה. מומלץ בחום.   switcher cover   אבל מזגן חכם לא עושה את הבית לחכם אתם אומרים. אני מסכים. בגלל זה רכשתי גם את SWITCHER, הדוד החכם. רבות נכתב כבר על הדוד החכם בכל מיני אתרי אינטרנט עם סקירות מפה עד להודעה חדשה. אני הכרתי את המכשיר דרך אלון שוורץ, שותפי לבזבוזים חסרי הגיון והרמות להנחתה, ששלח לי את הלינק ושאל אם אני יכול לארגן לו מכשיר כזה- כי באתר שלהם אין יותר במלאי. לא נבהלתי מהמשימה ואחרי שניסיתי לשווא ליצור קשר עם המפתחים (הישראלים, כמובן) ללא הצלחה, התייאשתי וחיכיתי שיחזור למלאי. בשיחה הבאה שלנו על הדוד החכם, מספר חודשים לאחר מכן, אלון אמר שאצלו זה כבר קיים ומחמם לו את המים כאילו אין מחר. ואני? אני חיכיתי ובדקתי, מצאתי קבוצת רכישה שהוזילה את העלות שלו בכמה גרושים (395 ש”ח מחיר לצרכן) ואחרי שהגיע- חיכיתי למעבר דירה.

 

ההתקנה של המכשיר, שהוא בעצם טיימר דוד קצת יותר גדול ובולט מהרגיל, אמורה להתבצע ע”י חשמלאי מוסמך בלבד, כי מתעסקים פה עם כבלי חשמל חשופים. אחרי שהלך החשמלאי התפניתי לתפעול הגאדג’ט החדש. האפליקציה לסמארטפון של הדוד החכם שולטת גם על החיבור לאינטרנט של היחידה עצמה, כך שתוכלו מהטלפון שלכם להכניס את הסיסמה לאינטרנט האלחוטי הביתי, לחבר את המתג ולהיכנס לעולם שכולו מים חמים. המעבר לבניין דירות עצום, שבו אין יותר דודי שמש, מכריח אותנו להדליק דוד כל פעם שרוצים להתקלח (יש גם חימום בגז, אבל אין לו אפליקציה אז לא משתמשים), והסוויצ’ר הוא בראש ובראשונה טיימר לדוד. הוא מאפשר לראות מתי וכמה זמן דלק הדוד מתחילת היום, כדי שלא תדליקו סתם דוד אם מישהו כיבה אותו טיפה לפני שנכנסתם הביתה ותבזבזו חשמל. למתג יש גם צד בטיחותי, נניח אם שכחתם את הדוד דולק, אפשר להגדיר לו שייכבה אחרי שעה, שעתיים או יותר, העיקר שלא תגלו את זה בבוקר אחרי שהוא דלק כל הלילה. עם התווספות תינוקת נוספת למשפחה, זמני המקלחות השתנו מאוד, ונוח מאוד להדליק את הדוד כשנמצאים בחוץ בדרך הביתה. גם במקרה של הדוד, התמיכה מצויינת ומהירה מאוד, גם בשעות לא שגרתיות- כי להיתקע בלי מים חמים אחרי שרכשתם מתג לדוד ב-400 שקלים, זה סוג של סיוט. מה קורה אם האינטרנט בבית לא עובד? הדוד החכם מספיק חכם להבין שזה שנפל לכם האינטרנט לא אומר שאתם לא רוצים להתקלח והוא יודע להפעיל את תכנית הטיימר שקבעתם. תמיד תוכלו להפעיל אותו ידנית ע”י לחיצה במרכז המתג ולכבות ידנית.  השימוש באפליקציה נוח ופשוט, אני מניח שעם בוא החורף (שיבוא כבר, רבאק) נשתמש בה יותר.

switcher

המתג החכם של סוויצ’ר והאפליקציה

אבל רגע, מזגן ודוד חכמים לא הופכים את הבית לחכם, תגידו. נורא קשה רצות אתכם, שמתם לב? אם אתם ממש חייבים להוסיף לשני המכשירים האלו גם מתג חשמלי חכם למכשירי חשמל שמתחבר לשקע ויודע להתחבר לאינטרנט הביתי כדי להפעיל את הטוסטר ואת המאוורר או כל מכשיר טיפש אחר שאתם רוצים לשלוט עליו מרחוק, זה גם אפשרי ביותר ואפילו די בזול. אפשר גם לרכוש נורה חכמה  (או את הנורה הזו שזמינה בישראל), בינתיים המחירים שלהם ירדו לכמה עשרות שקלים בודדים ואורך חיים ארוך במיוחד, שווה בדיקה.

עד כאן על בית חכם- עשה זאת בעצמך. יש לכם מוצרים אחרים ששווה להמליץ, לרכוש או לבדוק? מוזמנים לכתוב בתגובות.

5
1 Comment
  • תומר
    ינואר 17, 2016

    אחלה כתבה. לא צריך לשלם היום עשרות אלפי שקלים כמו פעם. אפשר להזמין ולהרכיב לבד.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *