Facebook Live- המדריך המלא לשידור ישיר בפייסבוק

מאת יום רביעי, מאי 18, 2016 , , , , Permalink 2
את הטיפים והסיבות לשידור ישיר בפייסבוק סקרתי בפוסט הקודם, כך שמומלץ לקרוא אותו לפני שמתחילים לשדר בפועל.

אילו אפשרויות קיימות לשידור ישיר בפייסבוק?

בואו נעשה קצת סדר. הדרך הכי פשוטה לעלות לשידור ישיר בפייסבוק היא באמצעות הטלפון הסלולרי. זה מיידי, נייד וזמין לנו כמעט בכל רגע נתון. אבל מה עושים כשרוצים לעשות את זה טיפה יותר מקצועי? עם מצלמת וידאו איכותית ואפילו יותר מאחת כדי להעביר לצופים שלכם חוויית טלוויזיה איכותית בפייסבוק? בואו נרד לפרטים.

יש לכם שאלה בנושאי פייסבוק לייב? בואו להתייעץ איתנו בקהילת מקצועני פייסבוק לייב

שידור ישיר בפייסבוק מהסלולריfacebook live

למרות שהדבר זמין כבר זמן רב למשתמשי אייפון בפרופיל הפרטי שלהם, במקביל ליכולת לשדר בדפים עסקיים, אצלי היא עדיין לא מופיעה בפרופיל אלא רק דרך אפליקציית Facebook Pages הזמינה לאנדרואיד ואייפון. כדי לעלות לשידור דרכה כל שתצטרכו לעשות הוא להיכנס לעמוד אותו אתם מנהלים ובו אתם רוצים לשדר וללחוץ על הכפתור ליצירת פוסט חדש (בדוגמה משמאל). מיד אח”כ ייפתח בפניכם מסך שבו תראו בדיוק איזו מצלמה מעבירה את השידור וכמובן להחליף בין המצלמה הקדמית לאחורית (אפשר גם במהלך השידור). כל שנשאר לכם לעשות הוא לכתוב את הטקסט שילווה את השידור הישיר וללחוץ על Go Live כדי לעלות לשידור.

facebook live

מסך העלייה לשידור

אביזרי חובה לשידור מהסלולרי

איך משדרים וידאו בשידור ישיר בפייסבוק דרך מחשב?

מוקדם יותר השנה הכריזה פייסבוק על פתיחת ה-API שלה למפתחים ויצרני מצלמות צד שלישי על מנת שיתממשקו עם היכולות של שידור חי במכשירים שהם לא סלולר, אבל זה לא בהכרח אומר שזה מאפשר לנו לשדר ישירות לפייסבוק בקלות כמו דרך הסלולר. על מנת לשדר דרך מחשב בראש ובראשונה עלינו להצטייד בתוכנת קידוד (ובמחשב, כן?). תפקידה של תוכנת הקידוד הוא לקחת את זרם הוידאו אותו אתם מצלמים ולחבר אותו לעמוד הפייסבוק בו אתם רוצים לשדר ולפוסט שפתחתם לשידור הישיר (נגיע לזה בהמשך). תוכנה מומלצת לקידוד היא OBS החינמית שפשוטה יחסית להפעלה. לאחר ההורדה וההתקנה אלו השלבים שתצטרכו לעשות כדי להכין אותה לפעולה:

בחלון שייפתח לאחר הפעלת התוכנה, לחצו עם הלחצן הימני בתוך תיבת Sources (דוגמה למטה) ובחרו Add על מנת להוסיף אמצעי צילום. לאחר הלחיצה תיפתח לכם רשימה שבה תצטרכו לבחור מה אתם רוצים לשדר (את מסך המחשב, מצלמת וידאו, משחק, טקסט, מצגת ועוד) ואם אתם רוצים לשדר וידאו ממצלמת וידאו חיצונית עליכם לבחור Video Capture Device. לאחר הבחירה תתבקשו לתת שם למקור ההזרמה (חשוב בעיקר אם יש כמה מקורות) ולאחר בחירת שם ייפתח מסך הגדרות שבו תצטרכו לבחור את המצלמה שאתם רוצים להוסיף. חשוב לוודא שהמצלמה הזו מחוברת למחשב ומוגדרת היטב כדי שהתוכנה תזהה אותה ותדע להוסיף אותה כמקור. שמירה של ההגדרות תוסיף לכם מקור בקוביית Sources בתחתית המסך הראשי.

>> גלו איך להביא גולשים לפייסבוק לייב שלכם! <<

אם תסתכלו טוב ברשימת המקורות שלכם עכשיו (אחרי שהוספתם בהצלחה כמובן) תראו את שם המקור עם ריבוע קטן לידו. אם הריבוע מסומן, כשתתחילו לשדר מקור הצילום הזה יתחיל לפעול. כך ניתן לסמן מספר מקורות של מצלמות שמחוברות למחשב שלכם ולעלות לשידור עם מספר מצלמות ואף להחליף ביניהן ע”י ביטול או סימון על ה-V בתיבה. זה עובד, אם כי מומלץ לשחק עם זה ולעשות נסיונות “על יבש” כדי לראות איך זה עובד.

עכשיו, כאן מגיע החלק של חיבור זרם הוידאו שלכם לפייסבוק.

ממש לאחרונה פרסמה פייסבוק את המדריך שלה לשידור ישיר באמצעות המחשב, התהליך פשוט מאוד: היכנסו לכלי הפרסום בעמוד שלכם (Publishing Tools), שם בחרו Live Videos (כמו בדוגמה מטה) ולחצו על Create כדי לעלות שידור חי חדש.

facebook live guide

המסך הבא שייפתח הוא מסך חשוב וממנו תצטרכו לעשות העתק הדבק ל-OBS כדי לגרום לפייסבוק לקבל את הוידאו שאתם מנסים להזרים ממקור חיצוני. במסך שנפתח (ראו מטה) תראו מספר שדות. עליכם להעתיק את הטקסט בשורה התחתונה לתוך חלונית Stream שנמצאת בהגדרות של OBS (שימו לב שאתם משתמשים בגרסה האחרונה של OBS שיצאה לאחרונה).

fblive11

את הטקסטים מהחלון למעלה עליכם להדביק בתוכנת הקידוד. לחצו על Settings במסך הראשי של התוכנה ומשם על Broadcast Settings שם תראו שתי שורות שבהן ניתן להדביק טקסט, זה המקום להדביק את השורות שהעתקתם, העליונה לעליונה והתחתונה לתחתונה. שמרו את ההגדרות בתוכנה ואתם מוכנים לצאת לדרך. לחיצה על Preview בפייסבוק תעביר אתכם למסך שבו תוכלו לכתוב את הסטטוס ולראות את הוידאו שאתם רוצים להעביר ואיך הוא נראה עוד לפני העלייה לאוויר. היתרון הגדול של שידור דרך המחשב הוא שבפוסט שמעלים אפשר לתת כותרת לוידאו, לתייג חברים או לעשות צ’ק אין במיקום מסוים, בניגוד לשידור בסלולרי, שם אפשרויות אלו לא מוצגות.  אם אתם לא רואים וידאו, אל דאגה, החלק החשוב בכל התהליך הזה הוא לחיצה על כפתור Start Streaming במסך הראשי בתוכנת הקידוד ולהתחיל להזרים וידאו לפייסבוק. עכשיו, במסך הפייסבוק שלכם צריך להתחיל לרוץ הוידאו שאתם מזרימים בתצוגה מקדימה.
כך זה נראה כשאתם באוויר דרך המחשב

כך זה נראה כשאתם באוויר דרך המחשב

דוגמה טובה לשידור ממספר מצלמות דרך מחשב ניתן לראות בשידור הישיר מטה, שבו חדשות ערוץ 2 העבירו ניתוח בשידור ישיר. כשעושים את זה כמו שצריך, זה יוצא איכותי מאוד.

שימו לב: תקלה נפוצה בתוכנת הקידוד– אם לא נתתם לה נתיב מדויק (פוסט פייסבוק) בהגדרות לאן לשדר את הוידאו, היא תיעצר אחרי מספר שניות ותיתן לכם הודעת שגיאה. בהודעה זו היא מבקשת לקבל שרת שאליו יש להעביר את השידור. ההודעה מתקבלת אם לחצתם על התחלת שידור בלי לספק לתוכנה את הלינקים מהתמונה למעלה, שאומרים לה לאן לשדר. יכול מאוד להיות גם שמשהו לא עבר נכון בהעתק-הדבק שעשיתם, לכן אם קיבלתם הודעת שגיאה למרות שנתתם לתוכנה את כל הפרטים, תחזרו עליהם שוב ושימו שלא התפסס אף תו באחד הטקסטים, דבר שיפיל את השידור.

סקר פייסבוק לייב

הסתבכתם? יש היום דרך פשוטה וקלה יותר לשידור ממחשב, מומלץ מאוד.

פתרון נוסף לשדר דרך המחשב הוא באמצעות האפליקצייה של אור פיאלקוב, מנכ”ל פיאלקוב דיגיטל וגורו אמיתי לשיווק דיגיטלי. האפליקציה של אור היא חינמית וגם איתה חייבים לעבוד עם תוכנת קידוד. כדי לעלות לשידור תוכלו ללכת לטאב של השידור הישיר וללחוץ על הכפתור האדום Go Live אחרי שתבחרו באיזה מהעמודים שלכם לשדר, כמובן. באפליקציה של אור האפשרויות טיפה יותר מתקדמות ותוכלו לבחור לשדר בפרופיל הפרטי שלכם, בעמוד בניהולכם או בקבוצה שבה אתם חברים. לחיצה על Next לאחר שבחרתם איפה בדיוק לשדר מעבירה אתכם לאותו חלון כמו בצעד הקודם שביצענו ישירות דרך פייסבוק ושם תקבלו את הטקסטים שיש להעתיק לתוכנת הקידוד.

איזה מצלמות יעבדו? כל מצלמה שהמחשב שלכם יודע לחבר, בעיקר מצלמות רשת. פייסבוק בונה על שידורים איכותיים מאוד וכבר עכשיו ניתן להזמין את המצלמה של MEVO שהיא הראשונה שיודעת להתממשק עם שידור חי לפייסבוק, היא צפויה להגיע לשוק ביולי 2016 והגרסה הבסיסית שלה עולה 299$ למזמינים מראש (אח”כ המחיר קופץ ל-399$).

מחפשים שידור מקצועי לפייסבוק לייב במחיר שפוי? שידור אינטראקטיבי שיקפיץ את המעורבות של האוהדים בעמוד? דברו איתי.

2

24 Comments
 • גל
  נובמבר 8, 2016

  האם יש דרך לשדר מהנייד בלייב דרך מצלמה שאינה מצלמת הטלפון?

  • גבע תלם
   נובמבר 8, 2016

   כן, כתבתי מדריך על חיבור מצלמה מקצועית למחשב נייד ושידור דרכו לפייסבוק, חפש אותו בפוסטים בבלוג

 • גלית הראל
  נובמבר 12, 2016

  הי גבע. יופי של מאמר. רק מה, לצערי התוכנה החינמית של OBS מאפשרת לשדר את מה שאני מקליטה ע כ ש י ו.
  האם יש אפשרות וכנראה שיש כי ראיתי סרטון אתמול רק בלי שם התוכנה, למצוא תוכנה חינמית שמאפשרת לי לייבא סרטונים מהמחשב ולשדר אותם בלייב?
  זה יהיה שידרוג ע נ ק בעבורי.
  תודה מראש
  גלית

  • גבע תלם
   נובמבר 13, 2016

   עושה רושם שאת צריכה ללמוד את התוכנה יותר לעומק, היא מאפשר לשדר חומרים שנערכו מראש לשידור ישיר

   • גלית
    יוני 3, 2017

    מאה אחוז, תודה רבה

 • טל
  נובמבר 19, 2016

  שלום ותודה על המאמר.
  שאלה ברשותך:
  אם אני עורך ראיון משותף, איך אפשר שהוא ישודר בשני העמודים במקביל, צילום דרך הנייד, או שהאופציה היא שלשדר ביחד אבל לשים לפנינו כל אחד את הנייד שלו ולצלם ביחד משני ניידים.

  תודה רבה ובלוג מעולה

  • Geva Telem
   נובמבר 20, 2016

   תודה על הפידבק. אי אפשר לשדר מנייד לשני מקורות (גם ממחשב זה לא פשוט), כך שלשים שני ניידים שכל אחד משדר למיקום שונה זה האופציה היחידה

 • בועז
  נובמבר 20, 2016

  הם צריך לפתוח קונקשן חדש בכל פעם, או שניתן ליצוד דף אחד ולהשתמש באותו מפתח שידור שוב ושוב?

 • אליאנה
  נובמבר 30, 2016

  הי אני נכנסת לאתר, עושה כל מה שמבקשים, רואה את עצמי על המסך אבל הכפתור “לעלות לשידור” לא מאפשר לי ללחוץ עליו. מה אני מפספסת?

  • Geva Telem
   נובמבר 30, 2016

   לאיזה אתר את נכנסת?

   • אנה
    אפריל 8, 2017

    הי
    העליתי סרטון לייב מהנייד לפייסןק. זה מראה לי כמה סהכ צפיות יש אבל לא מראה מי צפה בזה. יש אפשרות לדעת מי צפה לי בלייב??

    • Geva Telem
     אפריל 14, 2017

     אי אפשר לראות מי צפה אחרי שירדת מהאוויר. את יכולה לראות רק מי מהחברים שלך צפה תוך כדי השידור עצמו במסך שלך

 • עמית
  ינואר 13, 2017

  מאמר מעולה, תוכנה מצוינת!

  אבל למה אחרי שאני סוגר את התוכנה ומנסה להיכנס אליה שוב יש לי הודעת שגיאה: the program can’t start because MSVCP120.dll is mising fron your coputer
  חשוב לציין שלאחר ההורדה התוכנה נפתחת, רק לאחר סגירת התוכנה ולחיצה על האייקון מחדש זה מעלה את ההודעת שגיאה הזאת.
  מה זה אומר?

  תודה

  • Geva Telem
   ינואר 15, 2017

   עושה רושם שההתקנה של התוכנה לא עברה כמו שצריך, יותר מזה אני לא יכול לעזור, רק לפנות לתמיכה

 • רגינה
  ינואר 23, 2017

  היי,

  יש אופציה להפוך את המצלמה כך שתראה את מה שיש על המסך?

  • Geva Telem
   ינואר 25, 2017

   לא להפוך את המצלמה אלא לשדר את מסך המחשב ישירות לפייסבוק. דרך תוכנת OBS

 • ליזה
  מרץ 22, 2017

  לאחר שהעלתי סרטון ניתן להמיר את האיכות שלו לHD?

 • שיינס גבריאל
  מרץ 25, 2017

  היי
  אני משדר לייב מהפייס דרך האנדרואיד משחקי כדורגל בזמן השידור מי שצופה טוען שהאייכות מעולה בסיום השידור מופיעה לי כתובית שמור בפייס או ביטול ואני שומר הבעיה שהסירטון שנשמר הוא באיכות ממש ירודה
  שאלתי האם כך זה אמור להיות והאם יש דרך לשמור או להוריד את הסירטון שישאר באותה האייכות כמו בזמן השידור
  תודה מראש

 • נתנאל
  אפריל 3, 2017

  מאמר מפורט ביותר!
  איך משתמשים במצלמה המובנית של המחשב הנייד?
  הוא לא מזהה אותה.

 • דקל
  ינואר 19, 2018

  יש אפשרות לערוך את הסרטון אחריי שכבר שודר, נגיד אני רוצה למחוק קטע מסויים????

 • אדוה
  דצמבר 3, 2018

  האם ניתן לשדר 2 פייסבוק לייב במקביל עבור אותו משתמש?

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *