Safe Spot- שומרים על הילדים

מאת יום שני, ינואר 11, 2016 , , , , Permalink 0

הסוף לאפליקציות המסרים האנונימיות. אפליקציית Safe Spot

לפני כמה חודשים נסגרה Secret, אפליקציית מסרים אנונימית שעלתה לגדולות בפרק זמן קצר מאוד, בעיקר עקב ביקורת גלובלית על פעילות שלילית בקרב בני נוער, ביקורת שרק תרמה לעליית האפליקציה ולחשיפה שלה לאותם בני נוער שרצו להתקין אפליקציה שקוראת תיגר על המבוגרים שאומרים להם מה לעשות. אבל מעבר ל"מגניבות" המסויימת שחשו אלו שהתקינו אותה למרות ההורים, האפליקציה הזו אפשרה לאנשים וילדים לבטא עצמם ללא מסננים וללא אפשרות לדעת מי כתב מה. כך צצו ברשת החברתית הזו דברי נאצה שונים ומגוונים, מירידות על "מלכת הכיתה" או על החנון של השכבה בקרב בני הנוער, הקוראים לחרם ללא יכולת תגובה של מושא הנאצה. ומה אמר מייסד סיקרט בתגובה להאשמות על בריונות רשת אנונימית? שלא אכפת לו אם בני נוער יתאבדו כל עוד זה לא יגרום לאפליקציה ליחסי ציבור גרועים.

כאילו לא למדנו לקח, בשבועות האחרונים צצה בישראל אפליקציה מבית היוצר של אח של בר רפאלי (כך הודגש בהודעה לעיתונות) ושותפתו. מה עוד נכתב באותה הודעה? אפליקציה כיפית ומושלמת למתיחות, פלירטוטים או צ'אטים. משתמשים יכולים לשלוח טקסט, תמונות, הודעות קוליות וסרטונים לכל אחד מאנשי הקשר שלהם הכל בלי לחשוף את זהותם – אלא אם הם בוחרים להזדהות. BLINDSPOT ממכרת בצורה מפתיעה וחושפת משתמשים לעולם חדש של שיחות.

משרד יחסי הציבור מגדיל לעשות ושולח, אני מצטט: "טוקבק אותנטי שכתבה ילדה ואנו רואים בזה את התגובה הכי טבעית והכי אמיתית", הם רק שכחו לציין שאותו טוקבק נכתב ע"י שירן סנדל, שחיפוש קצר בגוגל מראה שהיא כוכבת ילדים עם מאות אלפי מעריצים ובטח לא "ילדה" שלומדת בבית הספר עם הילדים שלכם ומכינה איתם שיעורים בהפסקה (או מה שילדים לא עושים בהפסקות היום).

מה כל כך רע באפליקציה הזו? שבניגוד לסיקרט למשל, היא סורקת לכם את אנשי הקשר כך שתוכלו לשלוח הודעות אנונימיות לאנשים ב-SMS ולא רק דרך האפליקציה, כך גדל בסיס המשתמשים שלהם שקיבל הודעה על כך שמישהו כתב לו משהו באפליקציה וקשה מאוד להתעלם גם אם ממש מתאמצים. סביר להניח שלעולם לא תדעו מי כתב לכם, אגב.

אז איך חוסמים אפליקציות מסרים אנונימיות?

שמח ששאלתם. תכירו את Safe Spot, אפליקציה המאפשרת חסימה של תכנים אנונימיים למכשירים של ילדים ועדכון הוריהם ללא חדירה לפרטיות. לדוגמה, חסימת תוכן הודעות ה-SMS האנונימיות הנשלחות באמצעות השירות של Blind Spot. האפליקציה גם תתריע בפני ההורים במידה והילד ינסה להתקין אפליקציה כזו מאחורי גבם. האפליקציה הוקמה ע"י 3 יזמים: נמרוד בק- יזם ומפתח מוצרים סדרתי ומוצלח, אפי- ראש קבוצת הפיתוח בתחום מובייל סקיוריטי ורון יוסף- מאפיין ומעצב מוצר מנוסה. את השלושה מלווה דוקטור שרון צונץ – פסיכולוגית ילדים ונוער מומחית. חבל שבאפליקציות מסרים מידיים דוגמת בליינדספוט לא טורחים להתייעץ במומחים, אלא בסלבריטאים שיפרסמו אותם.

safe spot

האפליקציה חוסמת הודעות שהנמען בהן הוא לא מספר טלפון רגיל, אם נמען מקבל הודעה ממספר כזה, ההורה יכול לקבל על כך התראה למייל (ללא תוכן ההודעה  כמובן). האפליקציה לא קוראת או שומרת את תוכן ההודעה, היא בכלל לא עולה לשרת, הבדיקה והחסימה היא מקומית במכשיר. כרגע האפליקציה זמינה רק למכשירי אנדרואיד, שזמינים יותר בעיקר בגלל המחיר הזול שלהם לילדים ובני נוער.

אם הילד מנסה להתקין אפליקציה להודעות אנונימיות (לדוגמה blind spot) הילד מתבקש למחוק אותה מיד וההורה מקבל התראה על כך.  אם הילד מנסה למחוק את האפליקציה החוסמת ההורה מקבל הודעה גם על כך.

איך זה עובד?

ההורה מתקין את האפליקציה על המכשיר של הילד, מזין אימייל וקוד (המאפשר שינוי הגדרות מתקדמות), כך התהליך לוקח כ-2 דקות המלוות בהסבר מפורט כיצד להתקין ולהשתמש בהגדרות מתקדמות במכשיר הסלולרי.

*בחלק מהמכשירים נדרשות הגדרות נוספות ע"מ שהשירות יעבוד. יש על כך הסבר באפליקציה

"אנחנו חושבים שאפליקציות כגון Blind Spot  מנצלות את המערכות הקיימות לפעילות שמועדת לפורענות, אנשים עוד לא מבינים כמה זה חמור, הילדים לא יכולים לחסום או להתחמק מההודעות הנשלחות ב-SMS, אפילו אם לא התקינו בכלל את האפליקציה ואתה יכול לחסום הודעות רק אם התקנת אותה, זה ממש אונס, אין מילה אחרת", אומרים יוצרי האפליקציה על הסיבות שהובילו אותם לפתח אפליקציה בזמן כה קצר. "אנחנו ניראה הצלחה אם האפליקציה שלנו תעלה את המודעות לבעייתיות בשירותים אנונימיים, וכאן יש גם לתקשורת תפקיד חשוב" הם מסכמים.

אין להם רצון להתעשר וגם לא סביר שיש תכנית עסקית שתחזיר את ההשקעה של השלושה בפיתוח אפליקציה שתפקידה לשמור על בני נוער מבריונות רשת אנונימית, ועל כך אני מוריד בפניהם את הכובע.

להורדת האפליקציה מחנות האפליקציות של גוגל לחצו כאן

0

No Comments Yet.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


//facebook SDK// //end facebook SDK//