Roadshamer- חושפים נהגים סוררים

מאת יום רביעי, ספטמבר 30, 2015 , , , , Permalink 1

כנהג דו גלגלי ב-8 השנים האחרונות, לא עובר יום שבו אני לא עובר ליד רכבים מזגזגים עם נהג/ת סורר שבדיוק מסמס או מחזיק סלולרי באוזן, לא להזכיר את הישראלי המכוער שחותך, עוקף ודורס כל מה שנקרה בדרכו כי הוא ממהר לעבודה או כי פשוט חינכו אותו כך שלא יהיה אכפת לו מאנשים שסביבו מספיק, ויש המון כאלה.

לאחרונה, ב-3 השנים האחרונות אם לדייק, התחלתי לסבול מתופעה נוספת שהיא כמו בן חורג של התופעה הראשונה- חנייה. כשאתה עם עם קטנוע או הולך ברגל ורכב קצת חוסם מדרכה, אתה עוקף בלי בעיה. אבל מה קורה שאתה עם עגלה ותינוק והרכב לא משאיר לך ברירה אלא לרדת לכביש? זה קורה כל הזמן- הנהג שרק עצר בחניית נכים כדי להוציא כסף בכספומט הקרוב, הנהגת שחסמה מכוניות חונות ונתיב נסיעה כי הלכה להביא משהו והרשימה נמשכת עד אין סוף.

למזלינו, תופעת השיימינג הברוכה תפסה תאוצה בשנים האחרונות ומוקיעה רכבי משטרה או אנשים פרטיים שחונים בחניות נכים, עם תפוצה וחשיפה של מאות ואלפי שיתופים בפייסבוק והופעת אורח בתוכניות כמו הצינור או היום שהיה, היית מצפה שזה יגרום לאנשים לחשוב פעמיים לפני שיעשו את עבירת החנייה הבאה שלהם, אבל מסתבר שאם זה לא פוגע להם בכיס, זה כנראה לא יזיז להם מה חושבים עליהם.

 אז כולנו משתפים בפייסבוק, חלקינו אפילו מגדילים לעשות- מצלמים ומעלים בעצמינו לפייסבוק הפרטי או לקבוצות ייעודיות שעוסקות במאותגרי חנייה, אבל בפועל לא קורה כלום והמצב רק מחמיר כי לא הרשויות ולא משטרת ישראל באמת יטפלו בתמונה שתשלחו להם.

בדיוק בשביל זה התכנסנו כאן היום (אני לפחות)- הכירו את Roadshamer, האפליקציה שתעזור לכם לטפל בנהגים סוררים.

 מדובר על אפליקציה חדשה אשר נמצאת בשלב מוקדם יחסית הנמצאת בניסוי בישראל ואוסטרליה (והחל מהיום גם בארה”ב) שבעזרתה תוכלו לתעד נהגים סוררים- בתמונת סטילס בלבד כרגע, להעלות את העבירה שעשו ולהכניס את לוחית הרישוי למאגר של  רכבים סוררים. מפתחי האפליקציה מספרים על שיחות עם מספרי רשויות מקומיות (בהוד השרון כבר ניתן לדווח על מפגעי חניה באמצעות האפליקציה העירונית) שיאמצו את השירות וישלחו פקחים לאתר את הרכבים המצולמים שיעלו לאפליקציה ע”י גולשים, כך שיוכלו לתת להם קנס על העבירה, ולא יסתמכו על תוכן גולשים.

 בעודי כותב שורות אלו, צץ לי בפייסבוק המאמר הבא שמספר על יחידת מתנדבים שתשמש כמלשינון משטרתי ותדווח למשטרה באמצעות אפליקציה ייעודית על פורעי חוק בכבישי ישראל. שמועות על יחידות כאלו נשמעות חדשות לבקרים, אבל זה נשמע תלוש ולא מציאותי, “אין להם זמן ותקציב לטפל בדברים כאלו כך שלא נראה שיהיה להם את המשאבים לגרום לדבר הזה לעבוד כמו שצריך. חוץ מזה שזה מאלץ נהגים להתעסק עם הנייד בזמן נהיגה, לא נראה שזה רעיון טוב כל כך”, אומרים מפתחי Roadshamer ומוסיפים שמספר משתמשים אף טרחו והגיעו עם צילומים לתחנת משטרה כדי להגיש תלונה, רק כדי לקבל הודעה שהתיק נסגר מחוסר עניין לציבור מספר שבועות לאחר מכן.

האפליקציה מאפשרת למשתמשים בה (זמינה לאנדרויד ואייפון) לצלם תמונה בזמן אמת (אי אפשר להעלות תמונה שצילמתם לפני שנה כדי לסגור חשבון עם השכן), להכניס פרטים על העבירה כולל את מספר לוחית הרישוי של הרכב ולהכניס אותו למאגר. בשלב זה הרכב המצולם לא יספוג שום עונש, שכן התמונות נכנסות למאגר הגדול של האפליקציה תחת לוחית הרישוי של הרכב אך הן עוד לא עוברות לאף רשות אכיפה שתטפל משמעתית במבצע העבירה, מקווה שזה יגיע מאוד בקרוב. באתר האינטרנט אפשר להעלות סרטוני וידאו שצילמתם במצלמה שמוצמדת לשמשה וכמובן לצפות בסרטונים די מטורפים שגולשים כבר העלו, כמובן עם ייצוג נכבד מאוד לישראלים.

האם זו שיטת האכיפה של העתיד? סיכוי לא רע שכן, בטח בישראל, שכל אחד עושה ככל העולה על רוחו ואין אכיפה בשטח- האזרח הקטן יצטרך לשמור על הטריטוריה שלו, וזה כלי הנשק שלו.

1

No Comments Yet.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *