Blocks- שעון חכם מודולרי

מאת יום רביעי, אוקטובר 14, 2015 , , , , Permalink 0

מי שחשב שטרנד השעונים החכמים יהיה סאגה חולפת, טעה בגדול. עשרות דגמים שונים של יצרניות עולמיות מובילות כבר זמינים ברחבי העולם, חלקם הקטן מצליח להגיע אפילו עד לישראל.

כבעליו הגאה של MOTO360 גם אני נשביתי בקסמו של הטרנד, ואין לי כוונה לחזור אחורה.

אז מה הטרנד הבא אתם שואלים? לאן מתקדמים מכאן? בדיוק בשביל השאלות האלו החלטתי לכתוב פוסט על השעון החכם המודולרי Blocks.

אתחיל ואומר שיש לי לא מעט סייגים ביחס לפרוייקט הזה, אבל כמי שמסקר פרוייקטים באתרי מימון המונים, אין לי דרך לדעת כיצד יסתיים הפרוייקט, לכן אכתוב כאן כל מה שאני יודע ואספתי מהרשת ואתם תחליטו אם אתם חייבים אחד כזה, או עדיף לוותר כדי לא להפסיד כסף.

blocks

השעון עם המודולים (חוליות) השונים שניתן להוסיף

אני עוקב אחרי השעון כבר תקופה די ארוכה, הפרוייקט השאפתני הזה הוצג בתערוכת הטכנולוגיה CES לראשונה ושם צבר את כמות המעריצים הגדולה שחיכתה לרגע שיוכלו לרכוש אותו. הרגע הזה הגיע אתמול
וזכה להשקה מוצלחת מאוד של השעון באתר קיקסטארטר, הקמפיין גייס את כל הסכום תוך שעה. 250,000$ בשעה, זה נתון מדהים. נכון לרגע זה כבר יש לו סכום כפול מזה וסביר מאוד שיחצה את רף מליון הדולר בימים הקרובים, לאחר שיקבל עוד חשיפה בבלוגים בין לאומיים.

השעון החכם המודולרי הראשון, כפי שמציגים אותו בפרוייקט, הוא בעצם שעון חכם בעל פנים עגולות שהחוכמה שלו היא דווקא ברצועת השעון המורכבת מחוליות “חכמות”- כל חוליה יודעת להתחבר ולהתממשק עם השעון כך שתוסיף לו שימושיות שונה- חיי סוללה ארוכים יותר, חריץ לכרטיס SIM אם אתם רוצים להיפרד מהסלולרי, GPS, שבב NFC, זיכרון נייד, מצלמה ועוד רבים וטובים (מתוכננת חנות למכירת חוליות צד שלישי אפילו).

היחידה המרכזית של השעון חכמה בפני עצמה, עם מעבד Snapdragon 400, קישוריות WIFI ובלוטות’, 4GB זיכרון, מיקרופון וסוללה בנפח 400mAh שמנסיון מספיקה ליותר מיום עבודה מלא.

blocks

היתרון ברעיון הזה הוא כמובן שכל אחד יכול לבחור לעצמו איזה חוליות מתאימות לו ולהרכיב לעצמו שעון. ממש כמו להרכיב סלט בקפה מתחת לעבודה. כדי לקנות שעון חכם ומודולרי תיאלצו להיפרד מ-275$ אם תזדרזו ממש (כי נשארו אחרונים במחיר הזה) אבל סביר להניח שתשלמו 285$ ועל זה תוסיפו 25$ משלוח לישראל. המכשיר צפוי לצאת לאור במאי 2016 ויש אפשרות לקנות שעון “טיפש”, שבו הרצועה היא רגילה וללא חוליות, רק השעון עצמו מתפקד כשעון חכם עם יכולות מוגבלות, במחיר שווה לכל נפש של 195$ לפני משלוח. השעון יודע לדבר בשתי השפות (הטעות במקור)- אפל ואנדרויד.

הנסיון מלמד, כי לא כל הנוצץ זהב, וכמו שחברי אלון טרח לציין זה “נראה כמו MODU רק של השעונים”. ולא סתם, זה נראה כך. אלו מכם שעוקבים אחרי חידושים בתעשייה, בטח שמעו על הפרוייקט השאתפני ARA של גוגל שנועד להביא לנו את הסמארטפון המודולרי הראשון בתצורה די דומה- אתם קונים מודולים שונים שמוסיפים יכולות לטלפון החכם שלכם. אבל מסתבר שזה לא כלכך פשוט, גוגל דחו לאחרונה את השקת הפרוייקט, שמועות טוענות שהטלפון לא עבר את מבחני הנפילה בגלל כל החיבורים של מודולים שונים שלא מחזיקים ועובדים יחד כשהטלפון מזדעזע.

blocks

חלקים עדינים מאוד

חיפוש זריז בפורום “קיסטארטרים מחורבנים” ברדיט חושף אמת די מטרידה: קודם כל, כבר היו פרוייקטים דומים שנכשלו בגדול, כך שהם לא השעון המודולרי הראשון. שנית, הדמו היחיד שהם מציגים של שעון אמיתי מבוסס על MOTO360 שזה די מדאיג, כי אין להם אבטיפוס עובד (פרוייקט סכין הגילוח מבוסס הלייזר שגייס 4 מליון דולר הושהה מקיקסטארטר מאותה סיבה בדיוק) ועושה רושם שהם מנסים לרכב על גל האהדה שיצר פרוייקט ARA של גוגל והרעיון שהוא מכר לאנשים. נקודה נוספת היא מה יעשו אנשים עם פרק כף יד קטן כמו שלי? לא נוכל להכניס עליו מספיק מודולים כי הרצועה פשוט תהיה ענקית. ולבעיה ההפוכה- מה יעשו אנשים עם יד עבה במיוחד? יצטרכו לקנות עוד מודולים רק כדי להתאים ליד שלהם? זו הוצאה כספית כבדה. פרט נוסף שחשוב מאוד לשים לב אליו הוא העובדה שריבוי חלקים אלקטרוניים והחיבור (והניתוק) שלהם אחד לשני הוא בעייתי, בטח כשמדובר בכל כך הרבה מודולים ויכולות שונות, מה שמוביל לבעיה הסופית- האם השעון מספיק חזק לשימוש יומיומי? אמנם שעון לא סופג פגיעות רבות כמו טלפון חכם, אבל המוטו שלי כבר די חבול ושרוט משנה של שימוש יומיומי, לא בטוח ששעון עדין יחזיק טווח זמן ארוך כזה, וגם אם כן, לא בטוח שכל החוליות יחזיקו בפני עצמן.

אז עכשיו כשדיברנו על הכל, תחשבו בעצמכם האם לקנות שעון שהוכיח את עצמו בעבר כמו מוטורולה, סמסונג, PEBBLE או רחמנא ליצלן אפל במחירים די דומים, או לשים כספכם על פרוייקט שאפתני ולא זול שלא בטוח שיגיע לשוק.

0

No Comments Yet.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *